COSTS OF FULL-TIME RV LIVING_ OCTOBER 2018

Costs of Full-Time RVing – October 2018

October 2018 found us traveling throughout Utah starting in Payson and ending in St George. During the month our voyage took us to five national parks – Capitol Reef, Arches, Canyonlands, Bryce and Zion National Parks, two state parks – Goblin Valley and Dead Horse Point State Parks, three national monuments – Cedar Breaks, Pipe Spring and Grand Staircase National Monuments along with numerous other sites. It was a busy month! 

While doing so much sightseeing in the month of October we didn’t spend a great deal of time shopping or doing repairs/upgrades on the RV.  With ample areas to boondock in the state of Utah we were able to stay the entire month without incurring campground expenses.  We also were able to find free RV dumps with fresh water along the way. Our budget for the month clearly reflects these savings as the overall total expenditure is quite low. We did, however, purchase airline tickets for a December trip to Minnesota and that cost is reflected in this month’s total. 

Gasoline costs remained high as the $3.00+ average price per gallon in Utah is more than the U.S, national average. Prices we paid ranged from $2.89 to $3.19 per gallon and totaled $387. Considering the beautiful places we traveled to during the month the cost is well justified. The high travel mileage will slow down over the next few months as we settle into Arizona for the winter.  

monthly travels

Monthly Expense Breakdown

Below is a breakdown of our monthly expenses along with an explanation of what is included in each category. We track our spending via the free app “PERSONAL CAPITAL” and publicly share it to help others estimate their potential expenses for life on the road.

Sign up for a FREE Personal Capital account, link your first account and receive a FREE $20 Amazon Gift Card. Members typically see their reward within 24-48 hours. Click here for more details.

 

*Offer valid only for new customers who link a qualified
investment account. This is a referral link.

*Note – Includes all expenses incurred except for health insurance which we wish the details to remain private. Please contact us by email with questions concerning health insurance costs. 

Detailed Expense Breakdown

Campground Fees – $0

No campground expenses were incurred this month. Overnight stays included one night at a Harvest Hosts location, two nights at Walmart and 28 nights at four different Bureau of Land Management (BLM) sites. 

Travel and live wherever you want without worrying about cellular connectivity with the Drive 4G-X RV Signal Booster from weBoost! The weBoost Drive 4G-X RV Signal Booster is specially created to enhance signal coverage inside your camper, truck, or mobile home.

Every purchase helps support this blog.

Communication – $127 

Verizon phone plan shared with family, unlimited data plan with AT&T and UPS mail box are included in this category.

 

Entertainment – $50

Expenses include entrance fees to Dead Horse Point State Park ($20), Goblin Valley State Park ($15) and our monthly Netflix plan. 

 

 Food – $348

Includes all food, alcohol and restaurant expenses. All expenses this month were for food purchased at grocery stores for preparation in the RV except for $2 which was spent on wine tasting at Castle Creek Winery in Moab, Utah. No meals were eaten out. 

 

 Gas (Car) – $88

Total miles driven in the Kia Soul for the month was 1,329. Fuel prices ranged from $3.06 to 3.19 a gallon. 

 

 Gas (RV) – $299

Total miles driven in the Thor Vegas RV was 692. Fuel is also used to operate the on-board generator. Gasoline prices ranged from $2.89 to 3.19 a gallon. 

 

 General – $317

Purchases included a dual USB adapter for use in the car, a pair of slippers to combat the chilly weather, laundry detergent and miscellaneous household items such as toiletries, paper products and cleaning supplies. $244 was spent on airline tickets for our upcoming family holiday celebration in Minnesota. We will be storing the RV and flying from Phoenix to Minneapolis in December for a week. 

 

Harvest Hosts is a network of wineries, farms and attractions that invite self-contained RVers to visit and stay overnight. Since starting our journey we have enjoyed the hospitality of many of these locations.  Receive a 10% discount by using Off Our Rocker RV as a referral and we also are rewarded as an affiliate.

Every referral helps support this blog. For more details click here.

Laundry – $13

One visit to the laundromat this month in Hurricane, Utah. Washers were $2.50-3.75 a load and dryers were $0.25 for seven minutes. 

 

License/Insurance – $108

Full-time RV and tow vehicle insurance and licensing. 

 

Medical/Dental – $0

No expenses incurred this month. 

 

RV/Auto – $0

No expenses incurred this month. 

 

With a larger heating surface, fold-down handle, swivel-out fuel connection, and an easy-start four-position control, Mr. Heater sets the new standard for portable radiant heating comfort. With its low-oxygen shut-off and tip-over safety shut-off systems, this heater provides safe, reliable heat anytime, anywhere.

Every purchase helps support this blog.

Utilities – $34

Expense includes two double packs of one pound propane tanks for the Buddy heater ($13.24) and a propane fill at the Love’s in Salina, Utah. 6.6 gallons at $2.99/gallon + tax ($21.03).  Propane is used for the cook stove, water heater, refrigerator and furnace. 

 

Expense Breakdown

2018 By Month

Annual Expenses

 

Let us know what you think of the new expense post layout. Interested in seeing more or looking for something else? Leave a comment below or send us an email.

 

Want to get the latest posts from Off Our Rocker RV? Make sure to subscribe on Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest or by email (in the form below).

Thank you for hanging out at Off Our Rocker RV.

Please take a moment to comment, share and like our post using the buttons below. Don’t miss is a single thing! Subscribe today to stay in the loop.

Interested in supporting our site? Become an OORRV Patron or simply use our Amazon Affiliate link. Same great prices but we get a small referral bonus. 

2 thoughts on “Costs of Full-Time RVing – October 2018”

  1. We really appreciate all the financial info. We don’t understand how you spend so little on food. We spend much more than that with just the two of us. Maybe it’s because we are in a home or maybe we just like to eat! Maybe a post on how you do so well on this category

    1. Glad you find the info useful. We’ve been asked many times how we keep our food cost low and that is so intriguing to us as we could trim it if need be. Plenty of unneeded goodies end up in our shopping cart! We do look at sale ads and shop for loss leaders and seasonal items. Since we travel with the weather we are able to take advantage of in-season produce much of the year. A few weeks ago we purchased fresh, ripe peaches for 70 cents a pound right from the orchard. Yum! Not eating out and keeping food waste to a minimum helps as well.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.